“W domu jak w raju” Diany Quan – zapełnij swój dom dobrą energią

W domu jak w raju” Diany Quan to poradnik, który pomoże przekształcić miejsce naszego zamieszkania w prawdziwy dom. Zawiera całą masę praktycznych porad i piękne zdjęcia znakomicie oddające ducha książki.

Kim jest autorka i czym kieruje się w aranżacji wnętrz?

Diana Quan wywodzi się z dwóch kultur jako amerykańska Chinka mieszkająca w Kalifornii. Na jej doświadczenie wpłynęło zarówno egzotyczne pochodzenie i miejsce, w którym się wychowała i mieszka. Tworzy to niezwykłą mieszankę – połączenie duchowości z Dalekiego Wschodu i umiłowania do wygody Amerykanów.

Czy istnieje dobra i zła energia domu?

Według autorki “W domu jak w raju”, o tym, jak urządzić mieszkanie nie powinny decydować tylko przelotne mody w designie, ale przede wszystkim jak się w nim czujemy. To, co nazywane jest energią, złą lub dobrą, decyduje o naszych uczuciach względem przestrzeni, w której mieszkamy.

Niektórzy w to wątpią, ale trudno zaprzeczyć prostym faktom, takim jak na przykład poczucie przytłoczenia w zagraconym pokoju. U jednych objawia się to zaledwie tym, że trudno im znaleźć różne przedmioty, zaś u tych bardziej wrażliwych na doznania estetyczne może powodować ciągłe niezadowolenie i lekką klaustrofobię. Większość ludzi jako dzieci uczona jest porządku i widząc bałagan odczuwa poczucie winy. Trudno się nie zgodzić, że jest to poniekąd jak “ciężar” wiszący nad głową.

Jak poskromić złą energię?

Oczywiście ważne jest zarówno wprowadzanie do pomieszczenia dobrych wibracji, jak i niwelowanie złych. Książka Diany Quan dostarcza nam praktycznych porad, jak poprzez odpowiednie zmiany wyrównać energię. Do takich sposobów należy:

  • dobra organizacja przestrzeni – poprzez układ mebli i przemyślane gospodarowanie powierzchnią,
  • 5 zasad urządzania wszystkich pomieszczeń,
  • wprowadzenie odpowiednich roślin, które pochłaniają złą energię,
  • dobór kolorów,
  • wprowadzenie ładu i utrzymywanie stałego porządku.

Według autorki nie tylko w designie tkwi klucz do duszy domu. Niezwykle ważne są emocje i uczucia, które do niego wprowadzamy. O to zadbać jest znacznie trudniej. Diana Quan opisuje również techniki, które pomogą nam w tym. Złe wspomnienia potrafią obrzydzić nawet najlepiej urządzone wnętrza. Można próbować je zapomnieć, ale warto po prostu wprowadzić te dobre.

Jak zauważa autorka nasz dom jest w pewnym stopniu naszym odzwierciedleniem. To my go kształtujemy. Patrząc na przestrzeń, w której żyjemy można zobaczyć jaką osobą jesteśmy, jak wygląda nasza codzienność. Nietrudno wypatrzeć ślady zabiegania, roztargnienia i braku uważności. Przecież dom to miejsce, w którym powinniśmy wypoczywać i czuć się najlepiej. Warto więc o tę przestrzeń zadbać, by zamiast przypominać nam o tym, że znów nie posprzątaliśmy, pomagała nam się uspokoić, wyciszyć i zrelaksować.